Jak stawiać granice i mieć odwagę powiedzieć "nie"?

Jak stawiać granice i mieć odwagę powiedzieć "nie"?

Dzisiejsze czasy to stres, nieustanne dokonywanie wyborów, presja i ustępowanie, co powoduje, że mówimy "tak", chociaż tak naprawdę czujemy "nie", to połowa naszych problemów. Komunikat "nie" to jedno z największych wyzwań współczesności. Dlaczego warto się go nauczyć?

 Życie to taniec "tak" i "nie". I aby zachować jakikolwiek rytm, to między tymi dwoma słowami warto zachować równowagę. Musimy wiedzieć, kiedy być na "tak", a kiedy zadbać o swoje granice i powiedzieć "nie". Łatwo napisać, trudniej zrobić. Mówienie "nie" może być niszczące, ale nie musi takie być. Wystarczy wiedzieć, jak pokonać pułapki związane z asertywnym komunikowaniem się oraz poznać płynące z tego korzyści.

Cena zgody na coś, co powinniśmy odrzucić, jest wysoka. Codziennie stajemy przed koniecznością odmawiania – rodzinie, przyjaciołom, szefom, pracownikom, naszym dzieciom, ale też i sobie. "Nie" to potężne słowo, ale też najtrudniejsze do wypowiedzenia, wymagające odwagi konfrontacji, a zarazem bardzo nam potrzebne! Potrzebne, bo broni naszych interesów, przeciwstawia się agresji oraz manipulacji ze strony tych, którym odmawiamy.

"Nie" uczy asertywności i dbania o własne dobro. Kiedy wiemy, jak właściwie go używać może w dużym stopniu odmienić nasze życie, bo wpływa na poczucie własnej wartości, przybliża do samych siebie, konfrontując nas z naszymi potrzebami, pielęgnuje zdrowe relacje, ułatwia porozumienie i dojrzały, oparty na empatii dialog!

Na moich warsztatach przekonuję uczestników, że mówiąc komuś "nie" – mówimy sobie i temu, co jest dla nas ważne "tak"! Jesteśmy ze sobą w prawdzie: autentyczni, spójni, bez wewnętrznych konfliktów. Mamy poczucie, że sami decydujemy o sobie, zamiast godzić się na to, co ktoś zdecydował. Zyskujemy świadomość, że pielęgnujemy to, co cenimy - nasze wartości, wyznaczamy granice, które nas chronią, odkrywamy w sobie sprawczość zmieniając to, co się nie sprawdza w to, co nam służy, zyskujemy odwagę, ale przede wszystkim wolność robiąc to, co chcemy – bez lęku i poczucia winy.

Asertywność to wolność! To wolność, która sprawi, że uwolnisz się od poczucia winy, przestaniesz ulegać presji, zaczniesz żyć w zgodzie z własnymi potrzebami, wg własnego scenariusza, zyskasz pewność siebie! Pamiętaj, "Jedynymi osobami, które będą się złościć, kiedy zaczniesz stawiać granice, są ci, którzy czerpali z tego korzyści, że ich nie masz…"

Mam dla ciebie zadanie. Sprawdź swoją asertywność. Poczuj siłę swojego "nie" i odkryj swoje "tak". Przypomnij sobie sytuację, w której chciałaś postawić granice i odmówić, ale było to dla ciebie trudne. Odpowiedz sobie na poniższe pytania:

Dlaczego chcesz powiedzieć "nie"?
Czego bronisz? Co jest dla ciebie ważne?
Odkryj swoje "tak" – nazwij potrzeby, odkryj wartości, które za tym stoją
Odkryj korzyści płynące z "nie": Co chronisz i pielęgnujesz? Na co się na godzisz? Czego nie tolerujesz ?
Mówiąc komuś "nie" – mówisz sobie i temu, co jest dla ciebie ważne "tak".

Tags

Drukuj  

Powiązane artykuły