SZTUKA BYCIA RAZEM - AUTENTYCZNIE a nie IDEALNIE !– czyli motywacja do udanej RELACJI

SZTUKA BYCIA RAZEM - AUTENTYCZNIE a nie IDEALNIE !– czyli motywacja do udanej RELACJI

RELACJE- prawdopodobnie to najczęściej wyszukiwane słowo w internetowych wyszukiwarkach. Kto może o tym najwięcej wiedzieć - jeśli nie człowiek poszukujący prawdziwej, autentycznej Miłości  ?

 Kryzys i pandemia skłoniły mnie do głębszych przemyśleń na temat relacji. Ten rok jest naprawdę szczególny, jeśli chodzi o ich doświadczanie. Od marca towarzyszy nam wiele ograniczeń, wiele lęków, niepewności, poczucia winy, złości i wiele wyzwań, na które nie byliśmy przygotowani.

Z jednej strony to budzi w nas samotność, z drugiej strony rozwija w nas ODWAGĘ. Odwagę DO ZMIAN, do budowania relacji na trwałych fundamentach : dojrzałej komunikacji, autentyczności, wierności  swoim wartościom, życia w zgodzie ze swoimi potrzebami. Zauważam, że to motywuje nas też do odkrywania siebie – tego KIM JESTEM, dokąd zmierzam i czego potrzebuję w relacji z drugim człowiekiem, żeby czuć się szczęśliwym. To w dużej mierze przekłada się też na nasze relacje z innymi ludźmi.

 Każda RELACJA jest INNA, ma inny charakter i indywidualne potrzeby, bo każdy z nas jest INNY, ma własne wyobrażenie relacji, swoje tęsknoty, a na dodatek zmienia się w zależności od etapu życia.

Dla każdego z nas ZWIĄZEK oznacza coś innego, bo różnimy się od siebie, różnią się nasze wyobrażenia na swój temat, pragnienia i własne potrzeby, które determinują nasze zachowanie i dążenia.

Od zarania dziejów mówiono nam jak powinien wyglądać IDEALNY związek, jakie cechy decydują o tym czy relacja z drugim człowiekiem ma potencjał.  Taka wyidealizowana często  definicja związku sprawia, że gubimy siebie, wpadamy w pułapki codzienności, stereotypów, mitów. W konsekwencji nie czujemy się dobrze, nieustannie poszukujemy przepisu na udany związek często się obwiniając, porównując do innych, ulegając schematom i stereotypom, które do nas nie pasują i powodują w nas poczucie samotności.

CZYM JEST POCZUCIE SAMOTNOŚCI  ?

W zasięgu mamy wiele narzędzi do kontaktu ze światem, z innymi ludźmi - technologie nie przestają nas zaskakiwać ! I chociaż żyjemy otoczeni ludźmi, nie chroni nas to przed samotnością, którą w większym czy w mniejszym stopniu odczuwamy wszyscy, która jest przyczyną bólu, poczucia krzywdy czy smutku i często towarzyszy nam w życiu, w naszych relacjach. Samotność dotyka prawie każdego. Jedni cierpią z powodu straty kogoś bliskiego, inni czują się samotni z powodu BRAKU MIŁOŚCI (pragną uwagi, zauważenia, zrozumienia ). Inni to ludzie samotni z wyboru.

Samotność to złożona emocja, pod którą kryją się : rozczarowanie, poczucie zawodu, znudzenie, poczucie pustki, frustracja z braku intymności, bliskości, przynależności, bezradności, lęku czy rezygnacji, czego sama również doświadczyłam.

Z moich obserwacji i doświadczeń wyniesionych z pracy z moimi Klientami wnioskuję, że samotność to tak naprawdę TĘSKNOTA za bliskością, za intymnością, za wspólnotą,  za sensem. To tęsknota za głęboką relacją, za poczuciem bycia ważną/ ważnym, zauważoną/zauważonym, za wyrażoną przez drugiego człowieka  ciekawością naszym życiem, naszymi sprawami.  To nic innego jak nasza naturalna reakcja na potrzebę bliskości ( potrzebę zrozumienia, akceptacji, wsparcia, uznania ).

Analizując wspólnie z moimi Klientami przyczyny rozczarowania w relacjach dochodzę do wniosku, że  przede wszystkim jest to brak świadomości własnych potrzeb, życiowych priorytetów ( celów ), brak wyobrażeń lub marzeń, brak samoświadomości cech charakteru, które determinują nasze zachowanie, ale też brak sprecyzowanych oczekiwań wobec naszych partnerów ( naszych potrzeb w relacji ). To jak życie bez nawigacji, bez wewnętrznego kompasu pełne konfliktów, smutku i samotności- najgorszej samotności, bo wśród ludzi ( samotności w relacji )

SZTUKA BYCIA RAZEM – czyli POŻEGNANIE Z MITEM

TO JAKI POWINIEN BYĆ SZCZĘŚLIWY ZWIĄZEK ?

W mojej pracy zawodowej często słyszę to pytanie od moich Klientów.

Udany związek powinien być przede wszystkim AUTENTYCZNY.

Nie ma idealnych związków ! Związek to ciężka praca, to świadomość swoich deficytów i tolerancja dla odmienności. To odpowiedzialność za swoje zachowanie, emocje i decyzje. Sama chemia w związku nie wystarczy, żeby nasz związek był szczęśliwy i udany. Potrzebne jest spoiwo – wspólne wartości, potrzeby i zbieżne dążenia.

Lubię przywoływać słowa, że „ Udany związek zależy od bycia właściwą osobą i znalezienia właściwej osoby „

Dobrze wiemy, że człowiek rozkwita w związkach,  które wspierają jego najważniejsze wartości i zaspokajają wewnętrzne potrzeby. Człowiek angażuje się w działania, jeśli czuje, że to działanie przybliża go do szczęścia, do odczuwania sensu. Dlatego tak ważna jest świadomość własnych pragnień i potrzeb. To one są naszą osobistą motywacją i indywidualnym napędem, dają nam poczucie sensu i spełnienia. To one sprawiają, że CHCE NAM SIĘ CHCIEĆ !

Bez udanych relacji (zwłaszcza miłosnych) nasze życie pozbawione jest sensu i kolorów. Bo miłość to potężna energia i ogromna siła, która ma duży wpływ na nasze życie.

Sekret sukcesu dobrych relacji, tajemnica wielkich MIŁOŚCI i szczęśliwych związków opiera się o wiedzę o samym sobie, szczegółową diagnozę swoich potrzeb. Uświadomienie sobie jakie są nasze wewnętrzne potrzeby i głębokie wartości, zauważenie jak się komunikujemy i reagujemy pozwoli nam lepiej zrozumieć zachowania innych ludzi i zyskać wewnętrzny spokój. Odkrycie siebie w sobie oraz potrzeb naszego partnera przyczyni się do trafnej analizy potencjału relacji, zauważenia zagrożeń (konfliktów) czy spoiwa związku. To ważny fundament do zbudowania wzajemnego zaufania, które jest przepustką do prawdziwej bliskości.

Wierzę w to że prawdziwy sukces w relacjach to nic innego jak skuteczna diagnoza, dlatego warto zacząć od prostych pytań :

Czy znasz swoje prawdziwe potrzeby ? A może gonisz „ króliczka „ sąsiada ? Co daje Tobie przyjemność, tę moc, energię ? Co Cię motywuje ? Co sprawie, że chce Ci się chcieć ? Na jakich fundamentach ( wartościach ) zbudowany jest Wasz związek ? Czym jest TO spoiwo ?

SEKRET ( NIE ) DOPASOWANIA

„ Lepiej od razu związać się z właściwą osobą, niż później szukać terapeuty, który będzie uczył jak dogadywać się z partnerem „

Mogę pokusić się o stwierdzenie, że niedopasowanie to zmora dzisiejszych czasów.

Prowadząc ogólnopolski projekt PLANETA DLA SINGLI zauważam, że przyczyną konfliktów, porażek, kłótni i większości rozstań jest NIEDOPASOWANIE (cech osobowości), NIEZROZUMIENIE (konflikt wartości, niezaspokajanie swoich potrzeb ), BRAK DIALOGU I ZŁA KOMUNIKACJA (mierzenie innych swoją miarą, język oczekiwań i roszczeń ).

NIEDOPASOWANIE to zmora wielu relacji . Nie każdy do siebie pasuje, pomimo, że wzajemnie siebie potrzebuje. Ludzi łączą przede wszystkim podobne potrzeby. Niedopasowanie potrzeb i wartości to największa przyczyna konfliktów. Jesteśmy różni, dlatego powinniśmy się najpierw sami dobrze poznać. To co napędza nasze życie i determinuje nasze działanie, często jest czymś innym dla drugiej osoby. Brak refleksji, pęd życia,  bazowanie na stereotypach i błędnych przekonaniach, lęk przed konfrontacją powodują, że gubimy się w dociekaniach, wpadamy w pułapkę własnej perspektywy i w konsekwencji doświadczamy samotności. Bo udany związek to związek świadomych siebie osób o podobnych do siebie systemach wartości, hierarchii potrzeb i zbieżnych dążeniach, to zdemaskowanie niedopasowania naszych pragnień.

Kiedy znam swoje potrzeby, wiem czego chcę i czego potrzebuję, żeby czuć się szczęśliwym człowiekiem, wtedy  nie wchodzę w związek po to, żeby kompensować moje braki. Moje potrzeby stają się przedmiotem zainteresowania ( a nie kwestionowania )  i są dowodem naszego zaangażowania, naszych prawdziwych uczuć względem drugiej osoby.

Znajomość własnych potrzeb, życie w zgodzie z własnymi wartościami, ale też gotowość zobaczenia potrzeb drugiej osoby, przyjęcie ich bez oceny ( bez mierzenia własną miarą ), przyjęcie ich takimi jakie są naprawdę a nie przez pryzmat obrazu siebie ( swoich potrzeb ), dostrzeżenie podobieństwa ale też ewentualnego niedopasowania to recepta na udany związek- autentyczny związek.

A Ty ?

Czy znasz potrzeby swojego partnera ? Czy wiesz czego tak naprawdę potrzebuje Twój partner/ partnerka w Waszej relacji ? Co tak naprawdę ją / jego uszczęśliwia ?

 

CHCESZ MIEĆ RACJĘ CZY RELACJĘ ?

To mój ulubiony temat warsztatów, które prowadzę dla Par. Dla mnie to nic innego jak dialog na poziomie uczuć a nie argumentów. To prawdziwy kontakt ze sobą, ze swoją wrażliwością. To dostęp do wszystkich uczuć, których nie boimy się wyrażać. To odwaga pokazania swoich emocji, bez lęku przed oceną czy przed odrzuceniem.

Uważam, że udany związek to dojrzały związek - otwarty i wolny od oceny. Oparty na faktach a nie na fałszywej diagnozie, wyobrażeniach, iluzji i oczekiwaniach. Partnerzy w autentycznych ( dojrzałych ) relacjach wiedzą kiedy odpuścić, są świadomi swoich mocnych i słabych stron, wiedzą kim są, czego chcą, dokąd zmierzają. Komunikują się WPROST posługując się językiem POTRZEB a nie OCZEKIWAŃ - bez manipulacji : obrażania się, karania milczeniem, czy wzbudzania w drugiej osobie poczucia winy. W autentycznym związku nie ma potrzeby posiadania racji, nie jest ważne kto wygra, bo cel to MY, bo ważne jest to jak to wspólnie rozwiążemy . Tu priorytetem jest potrzeba relacji, w której partnerzy szanują swoje granice, rozumieją swoje potrzeby, szanują inny punkt widzenia, są prawdziwi i nie boją się być asertywni.

A gdyby tak :

 • zmienić swój język komunikacji ? Zacząć od siebie, od poznania swoich potrzeb, potrzeb w relacji z drugą osobą i komunikować się takim językiem zamiast językiem oczekiwań czy roszczeń ?
 • uwolnić się od opinii innych osób, od narzuconych przekonań, potrzeb innych ludzi, które mamy zaspakajać i skupić się na sobie ?
 • stworzyć obraz siebie na trwałych fundamentach zamiast na wyuczonych przekonaniach, które budzą w nas lęk, niepewność, niepokój, które dewaluują nasze wartości i to KIM JESTEŚMY ?
 • na stałe zrezygnować z narzuconej moralności , ze stereotypów, z „ powinno być „, „ muszę „ , powinnam „ a w zamian zaktualizować obraz siebie i żyć w zgodzie ze sobą ?

Wówczas jest duża szansa na to, że staniemy się reżyserami swojego życia, naszych związków i relacji, mając poczucie sprawczości.  Szczęśliwy związek zależy wyłącznie od nas ! Bo to my decydujemy kim jesteśmy i jakiej relacji pragniemy.

 

PUŁAPKI CODZIENNOŚCI – czyli cena „ OCENY „

Moją osobistą dewizą życiową, która świetnie się sprawdza jest powiedzenie : Nie dawaj innym tego, czego sam potrzebujesz. Włącz ciekawość, wyłącz domysły !

I chociaż wszyscy pragniemy tych samych rzeczy, podlegamy tym samym potrzebom, kierują nami te same wartości, to potrzebujemy ich w różnym stopniu i przykładamy do nich inną wagę ( mamy indywidualną hierarchię wartości i potrzeb, różne sposoby ich zaspokajania).

 Z moich obserwacji wynika, że w relacjach nieustająco wpadamy w pułapkę codzienności postrzegając drugą osobę przez pryzmat swoich potrzeb i wartości.  To co dla nas jest najważniejsze, dla drugiej osoby może mieć o wiele mniejsze znaczenie . Kluczem do sukcesu jest TO dostrzec, zauważyć tę skłonność do narzucania innym własnych wartości, przekonań czy potrzeb, tego co w naszym przekonaniu  „ jest dobre i właściwe dla drugiej osoby „. Wtedy mamy szansę stworzyć nową jakość relacji. Pojawia się przestrzeń na ciekawość, na dialog, na rozmowę. Uważam, że naturalna, spontaniczna ciekawość drugiego człowieka to  klucz do budowania głębokiej relacji.

Wiem i jestem przekonana, ze warto rozmawiać o sobie z innymi ludźmi, rozszerzać perspektywę, szukać nowych punktów widzenia. Inni ludzie to najlepsi nauczyciele nas samych, są naszymi lustrami, w których możemy zobaczyć swoje własne odbicie i zrozumieć swoje zachowanie. Mogę pokusić się o stwierdzenie, że bez kontaktu z drugim człowiekiem trudno jest odkryć tak do końca samego siebie. Lecz należy pamiętać, że uzyskane od innych informacje na nasz temat nie będą w pełni wiarygodne, ponieważ zazwyczaj ( pomimo dobrych i szczerych intencji ) ludzie oceniają nas z własnej perspektywy, z perspektywy własnych potrzeb czy przekonań. Doradzają nam dążenie do celów ( do związków ), do rozwiązywania problemów, wg własnych „ przepisów „.Nie uświadamiając sobie tego, że to co jest dobre dla nas, wcale nie musi być też dobre dla drugiej osoby ! W ten sposób nieświadomie „dbają „ o nas kierując się własnymi potrzebami, które bardzo często stoją w sprzeczności z naszymi potrzebami, co w konsekwencji nas irytuje, złości, frustruje, co powoduje brak zrozumienia i akceptacji, których przecież tak bardzo pragniemy !  

Bo przecież jak twierdzi Marta Frej   „ Nie mogę przejmować się tym, co mówią inni, bo innych jest dużo i każdy mówi co innego „.

Taka przedwczesna i nieadekwatna OCENA, mierzenie innych swoją miarą przyczynia się do konfliktów, do życia w iluzji i w zakłamaniu. Dlatego zostaw sobie przestrzeń na własne doświadczenia, zaufaj sobie, poznaj siebie, swoje potrzeby. Zaufaj swojej intuicji, swoim emocjom pamiętając w rozmowach z innymi, że THIS IS NOT THE TRUTH.

 

 

SIŁA JA- CZYLI MOTOR DO ROZWOJU RELACJI

„ Nikt nie rodzi się po to, żeby stawać się kimś innym „ Marek Kamiński

To jak  postrzegamy siebie determinuje to kim się stajemy, jak widzi mnie świat. Żyjąc w zgodzie ze sobą (ze swoimi potrzebami, wartościami) możemy być naprawdę wolni i szczęśliwi i budować satysfakcjonujące relacje.

Uświadamiając sobie swoje wewnętrzne potrzeby dajemy sobie szansę, aby budować relacje na fundamentach autentyczności i odwagi – odwagi do bycia sobą, do wolności, do autentyczności – bez wewnętrznych czy zewnętrznych konfliktów.

Odnosząc się do moich osobistych doświadczeń, naukowych badań, które często wykorzystuję w pracy z klientami, z pełną odpowiedzialnością mogę napisać, że nie żyjąc w zgodzie z własnymi potrzebami skazujemy się na odczuwanie lęku, złości, frustracji. Żyjemy w wewnętrznych konfliktach, mając poczucie pustki, samotności, bezradności. Uświadamiając sobie swoje potrzeby dajemy sobie szansę, aby być szczęśliwym, żyć w zgodzie ze sobą. Dzięki temu stajemy się również bardziej efektywni, wzrasta nasze poczucie wartości, ponieważ budujemy relację na trwałych fundamentach.

Jeśli chcesz zbudować udany, szczęśliwy związek najpierw musisz poznać siebie, nauczyć się zarządzać sobą, odkryć własną receptę na szczęście pamiętając, że ORYGINAŁ jest zawsze lepszy od kopii ! Kopiowanie rozwiązań nigdy nie przynosi oczekiwanych rezultatów, bo każdy z nas ma swój unikalny przepis na spełnienie, ma indywidualną hierarchię wartości. Największym wyzwaniem dla nas jest odkrycie tego i życie w zgodzie ze sobą. Bo nasze pragnienia, potrzeby i wartości to nasza wewnętrzna motywacja, to nasz napęd, który pcha nas do działania. To cel naszego życia.

 

UDANY ZWIĄZEK TO SZTUKA  ( BYCIA RAZEM ) ?

Myślę, że nie dla tych, którzy dobrze znają siebie i swoje potrzeby. Wtedy będzie to bardziej podróż w tym samym kierunku, z bagażem doświadczeń, wspólnych przeżyć i radości z bycia RAZEM.

 

OD CZEGO ZACZĄĆ ? Jak zbudować autentyczną relację ?

 Inspiracje by Martyna

Najlepiej :

 1. ZACZĄĆ OD SIEBIE – poznać siebie, zrozumieć siebie, poszukać swojej prawdy, tej energii, która napędzają Twoje życie, tego co naprawdę Cię cieszy, co Cię stymuluje do działania. Świadomość siebie to punkt wyjścia do dojrzałości i skuteczności, który chroni nas przed wpadnięciem w pułapkę naszych wyobrażeń, życia w iluzji i w oderwaniu od rzeczywistości. Jest niezbędna, żeby nie działać na ślepo.
 2. SPRECYZOWAĆ SWOJE POTRZEBY (ale też potrzeby w relacji z drugą osobą).
 3. ZDEMASKOWAĆ LĘKI i demony przeszłości. Sprawdzić co kryje się pod lękiem, czego się boimy, obawiamy, co nas ogranicza, powstrzymuje, dlaczego rezygnujemy. Sprawdzić co zatrzymuje Cię w miejscu, czego się obawiasz, co nie pozwala zrobić kroku do przodu.
 4. UŁOŻYĆ HIERARCHIĘ SWOICH WARTOŚCI- zweryfikować czy żyję w zgodzie z moimi wartościami, czy wyznawane przeze mnie wartości są spójne z wartościami mojego partnera.
 5. ZAUFAĆ SOBIE, ZAWIERZYĆ SOBIE – nie polegać wyłącznie na cudzych opiniach. Sprawdzić czy nie daję się zwodzić ludzkim „ mądrościom „, błędnym przekonaniom, cudzym potrzebom czy stereotypom. Czy przypadkiem nie gonię króliczka sąsiada ?
 6. ROZBUDZIĆ W SOBIE NATURALNĄ CIEKAWOŚĆ. Zamiast OCENIAĆ – pytać !

Bez ciekawości i otwartości na drugiego człowieka nie ma szans osiągnąć dobrej relacji. Ciekawość to ważny aspekt jeśli pragniemy budować głębokie relacje.

 1. KOMUNIKOWAĆ SIĘ JĘZYKIEM POTRZEB A NIE OCZEKIWAŃ CZY ROSZCZEŃ
 2. ODNALEŹĆ RÓWNOWAGĘ w dawaniu i otrzymywaniu ( WIN-WIN- czyli metoda wzajemności) pamiętając o tym, że jeśli na początku zaczynamy duża dawać jest ryzyko, że partner przestanie się starać, bo przyzwyczai się do otrzymywania.
 3. ZATRZYMYWAĆ SIĘ i od czasu do czasu zaktualizować swój GPS sprawdzając czy to, co robisz dzisiaj przybliża Cię do tego, co chcesz robić jutro ?

O AUTORCE :

Martyna Guba

Trener Biznesu i Rozwoju Osobistego, Expert światowej metody Points of You®,  Certyfikowany Trener i Partner FRIS®, Mentor Biznesu, Coach ICI, Akredytowany konsultant MTQ48, Tutor, Członek Polskiej Izby Firm Szkoleniowych, Doradca Biznesowy i Zawodowy ( kariery ), HR Business Partner, Change Mentor.

Przedsiębiorca z 20 letnim stażem. Właścicielka holistycznej firmy www.forchange.pl  oraz firmy szkoleniowej Fabryka Warsztatów® ( www.fabrykawarsztatow,pl ). Wizjonerka z energią do zmian. Prelegentka największej Ogólnopolskiej Konferencji WOMEN CAMP 2019 oraz partner  Forum Kobiecości organizowanej przez Polska Times. Udziela licznych wywiadów do Radia, Laureatka plebiscytu  Osobowość Roku 2019 w kategorii Biznes ( nominacja Polska Times )

 

Doświadczenie zawodowe zdobywała na drodze prowadzonej od 20 lat własnej działalności gospodarczej. Łączy Biznes & Rozwój & Kobiecość, skutecznie przyczynia się do sukcesu innych. Realizuje projekty szkoleniowe z obszaru budowania i rozwijania zespołów. Prowadzi mentoring i indywidualne życiowe procesy coachingowe dla Par.

Jako założycielka CHANGE ACADEMY, ® orędowniczka odwagi i zmian, na własnym przykładzie pokazuje jak wyjść ze strefy komfortu i dokonać odważnej zmiany na fundamentach samoświadomości ( życia w zgodzie ze sobą, swoimi potrzebami i wartościami ).

Wizjonerka i inspiratorka, miłośniczka życia. Ambasadorka programu Sukces TO JA  Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką. Wspiera kobiety w realizacji ich celów zawodowych oraz marzeń. Prowadzi również warsztaty dla mężczyzn pod nazwą Męska Ruletka. Twórczyni Ogólnopolskiego projektu PLANETA DLA SINGLI®.

Miłośniczka Kobiet, Ambasadorka Kobiecości i autorka projektu www.odcieniekobiecosci.pl, która przekonuje do tego, że najlepszą inwestycją, która szybko się zwraca jest inwestycja w samą siebie. Prywatnie mama 11 letniego Alexa i miłośniczka tańca.

 

 

Tags

Drukuj  

Powiązane artykuły