Asertywność w działaniu - o tym, jak stawiać granice i mieć odwagę powiedzieć NIE. Te warsztaty ułatwią Ci życie

Asertywność w działaniu - o tym, jak stawiać granice i mieć odwagę powiedzieć NIE. Te warsztaty ułatwią Ci życie

Ostatnio gdzie się nie obejrzę to słyszę, że muszę być „na TAK”. Niczym YesMan wykorzystywać wszystkie nadarzające się okazje, zawsze optymistycznie podchodzić do świata, czerpać z niego garściami. Ale czasem nie mam po prostu na to siły. Dlatego dzisiaj będzie nie o mówieniu „tak”, a o sztuce mówienia „nie”.

Życie to taniec TAK i NIE. I aby zachować jakikolwiek rytm to między tymi dwoma słowami warto zachować równowagę. Musimy wiedzieć kiedy być na „tak”, a kiedy zadbać o swoje granice i powiedzieć „nie”. Łatwo napisać, trudniej zrobić. Mówienie „nie” może być niszczące, ale nie musi takie być. Wystarczy wiedzieć, jak pokonać pułapki związane z asertywnym komunikowaniem się oraz poznać płynące z tego korzyści. Komunikat „nie” to jedno z największych wyzwań współczesności. Dlaczego warto się go nauczyć? Asertywność to WOLNOŚĆ! To wolność, która sprawi, że nie będziesz miała ciągłego poczucia winy, przestaniesz ulegać presji, wreszcie znajdziesz czas dla siebie, będzie Ci się po prostu żyło lżej.

Dzisiejsze czasy to stres, nieustanne dokonywanie wyborów, presja i ustępowanie, co powoduje, że mówimy TAK, chociaż tak naprawdę czujemy NIE, to połowa naszych PROBLEMÓW. Cena zgody na coś, co powinniśmy odrzucić jest wysoka. Codziennie stajemy przed koniecznością odmawiania – rodzinie, przyjaciołom, szefom, pracownikom, naszym dzieciom ale też i SOBIE. „NIE” to potężne słowo, ale też najtrudniejsze do wypowiedzenia, wymagające odwagi konfrontacji, a zarazem bardzo nam potrzebne! Potrzebne, bo broni naszych interesów, przeciwstawia się agresji oraz manipulacji ze strony tych, którym odmawiamy, uczy asertywności i dbania o własne dobro. Kiedy wiemy, jak właściwie go używać może w dużym stopniu odmienić nasze życie, bo wpływa na poczucie własnej wartości, przybliża do samych siebie, konfrontując nas z naszymi potrzebami, pielęgnuje zdrowe relacje, ułatwia porozumienie i dojrzały, oparty na empatii dialog! Mówiąc komuś „nie” – mówimy sobie i temu co jest dla nas ważne „TAK”! Mamy poczucie, że sami decydujemy o sobie zamiast godzić się na to, co ktoś zdecydował. Zyskujemy świadomość, że pielęgnujemy to, co cenimy - nasze wartości. Mówiąc „NIE” wyznaczamy granice, które nas chronią, odkrywamy w sobie sprawczość zmieniając to, co się nie sprawdza w to, co nam służy, zyskujemy odwagę, ale przede wszystkim WOLNOŚĆ robiąc to co chcemy – bez lęku i poczucia winy.

O autorce :

MARTYNA GUBA

Trener Biznesu i Rozwoju Osobistego, Expert światowej metody Points of You®,  Certyfikowany Trener i Partner FRIS®, Mentor Biznesu, Coach ICI, Akredytowany konsultant MTQ48, Tutor, Członek Polskiej Izby Firm Szkoleniowych, Konsultant Biznesowy, Doradca Zawodowy ( kariery ), HR Business Partner, Change Mentor.

 

Przedsiębiorca z 20 letnim stażem. Właścicielka holistycznej firmy www.forchange.pl  oraz firmy szkoleniowej Fabryka Warsztatów® ( www.fabrykawarsztatow,pl ). Wizjonerka z energią do zmian. Prelegentka największej Ogólnopolskiej Konferencji WOMEN CAMP 2019 oraz partner Forum Kobiecości organizowanej przez Polska Times. Udziela licznych wywiadów do prasy i Radia.

 

Specjalizuje się w obszarach związanych z zarządzaniem ZMIANĄ, budowaniem MARKI OSOBISTEJ,  rozwijaniem kompetencji menadżerskich ( rozwijanie motywacji i samoświadomości oraz kompetencji komunikacyjnych ) oraz z budowaniem zespołów ( opartego na modelu zarządzania przez indywidualizację )

Łączy podejście naukowe z perspektywą praktyka o bogatej wiedzy i ponad 20 letnim doświadczeniu. Wizjonerka , promotorka rozwijania Kobiecości. Twórczyni Ogólnopolskiego projektu www.odcieniekobiecosci.pl

Ambasadorka programu Sukces TO JA  Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką. Wspiera kobiety w realizacji ich celów zawodowych oraz marzeń. Prowadzi również warsztaty dla mężczyzn pod nazwą Męska Ruletka. Twórczyni Ogólnopolskiego projektu PLANETA DLA SINGLI®. Laureatka Plebiscytu Osobowość Roku 2019 w kategorii Biznes ( Nominacja Polska Times ).  Prywatnie mama 11 letniego Alexa i miłośniczka tańca. Więcej na : www.martynaguba.com

 

Tags

Drukuj  

Powiązane artykuły