Czym się kierować przy wyborze pracy i pracownika?

Czym się kierować przy wyborze pracy i pracownika?

Jak mówił Jon Gordon "Wypalamy się nie dlatego, że pracujemy, wypalamy się dlatego, że zapominamy, po co pracujemy". Niedopasowanie to zmora dzisiejszych czasów.

 

Co oznacza?
Niedopasowanie to nic innego jak:

Praca niezgodna z naszymi zainteresowaniami, umiejętnościami i potrzebami.
Brak możliwości rozwoju, który, jak pokazują badania, staje się dla pracowników coraz ważniejszy
Konflikt wartości - najczęstszy powód rezygnacji i frustracji zatrudnianych ludzi
Większość ludzi nie zna siebie, nie ma wizji przyszłości, nie jest świadoma swojego potencjału, wartości, prawdziwych potrzeb, dlatego podejmuje pracę, która się "trafia". Taki przypadkowy wybór to ślepy traf, który ostatecznie prowadzi donikąd.

Wspólne wartości
Nie od dziś wiadomo, że wspólny system wartości scala pracowników organizacji, wzmacnia ich zaangażowanie w wykonywaną pracę. Pracownik, który utożsamia się z wartościami firmy i posiada jednakowy cel, jest w stanie dawać z siebie więcej i chętniej angażuje się w rozwój organizacji (rośnie jego poziom motywacji, zaangażowania i lojalności). To właśnie kierowanie się wartościami obok naszych zainteresowań i przyjemności buduje wewnętrzną motywację – daje poczucie, że to, co robimy, jest dla nas ważne, odnajdujemy w tym głębszy sens. Wartości to powód, dla którego ludzie mają pracować w konkretnej firmie, a nie w innej organizacji. Powinny stanowić wyznacznik dla zatrudnianych w niej ludzi.

Wartości kontra rekrutacja
Kiedy kierujemy się swoimi wartościami, czujemy spełnienie nawet w najbardziej trudnych, nużących i wymagających zadaniach, nadajemy naszym działaniom kierunek, dostrzegamy coś więcej niż projekt czy zadanie, widzimy sens. A kiedy widzimy w czymś sens, to naturalnie wzrasta nasze zaangażowanie, wewnętrzna motywacja, czerpiemy większą satysfakcję, łatwiej radzimy sobie z wyzwaniami, które napotykamy na swojej drodze, bo rozumiemy, dlaczego mamy to zrobić.

Nowoczesna rekrutacja powinna mówić językiem wartości
Krystalizacja swojego systemu wartości to fundament. Każda osoba posiada swój zbiór wartości, nawet jeśli nie jest on w pełni uświadomiony. Jasno sprecyzowany i spójny system wartości wzbudza zaufanie, zwiększa zainteresowanie pracodawcy, ułatwia skuteczne dopasowanie. Dlatego pokaż dostęp do wartości! Bądź propozycją wartością, a nie kolejnym kandydatem na rozmowie rekrutacyjnej

Czy wiesz, czego chcesz, jakiej pracy szukasz?
Czy znasz swoje wartości? Czy jesteś świadomy swojego potencjału?
Czym dla ciebie jest "wymarzona praca"?
Zbuduj wizję kariery na wartościach, prawdziwych potrzebach, naturalnych predyspozycjach, talentach, osobowości - na twoim potencjale! Zanim dokonasz właściwego wyboru – poznaj siebie.

Tags

Drukuj  

Powiązane artykuły