Niedopasowanie w związku to zmora naszych czasów

Niedopasowanie w związku to zmora naszych czasów

Kiedyś usłyszałam, że lepiej od razu związać się z właściwą osobą niż później szukać terapeuty, który będzie uczył, jak dogadywać się z partnerem. Mogę pokusić się o stwierdzenie, że niedopasowanie to zmora dzisiejszych czasów.

Przyczyny nieszczęśliwych związków

Jako autorka projektu Planeta dla singli® zauważam, że przyczyną konfliktów, porażek, kłótni i większości rozstań są:

  • niedopasowanie (cech osobowości),
  • niezrozumienie (konflikt wartości, niezaspokajanie swoich potrzeb),
  • brak dialogu i zła komunikacja (mierzenie innych swoją miarą, język oczekiwań i roszczeń).

Niedopasowanie

Nie każdy do siebie pasuje, pomimo że wzajemnie siebie potrzebuje. Ludzi łączą przede wszystkim podobne potrzeby. Niedopasowanie potrzeb i wartości to największa przyczyna konfliktów. Jesteśmy różni, dlatego powinniśmy się najpierw sami dobrze poznać. To co napędza nasze życie i determinuje nasze działanie, często jest czymś innym dla drugiej osoby. Brak refleksji, pęd życia, bazowanie na stereotypach i błędnych przekonaniach, lęk przed konfrontacją powodują, że gubimy się w dociekaniach, wpadamy w pułapkę własnej perspektywy i w konsekwencji doświadczamy samotności. Bo udany związek to związek świadomych siebie osób o podobnych do siebie systemach wartości, hierarchii potrzeb i zbieżnych dążeniach, to zdemaskowanie niedopasowania naszych pragnień.

Kiedy znam swoje potrzeby, wiem czego chcę i czego potrzebuję, żeby czuć się szczęśliwym człowiekiem, wtedy nie wchodzę w związek po to, żeby kompensować moje braki. Moje potrzeby stają się przedmiotem zainteresowania (a nie kwestionowania) i są dowodem naszego zaangażowania, naszych prawdziwych uczuć względem drugiej osoby.

Znajomość własnych potrzeb, życie w zgodzie z własnymi wartościami, ale też gotowość zobaczenia potrzeb drugiej osoby, przyjęcie ich bez oceny (bez mierzenia własną miarą), przyjęcie ich takimi jakie są naprawdę a nie przez pryzmat obrazu siebie (swoich potrzeb), dostrzeżenie podobieństwa, ale też ewentualnego niedopasowania to recepta na udany związek - autentyczny związek.

Jesteś w związku? Odpowiedz sobie na te pytania:

  • Czy znasz potrzeby swojego partnera?
  • Czy wiesz czego tak naprawdę potrzebuje Twój partner/partnerka w Waszej relacji?
  • Co tak naprawdę ją/jego uszczęśliwia?
Tags

Drukuj  

Powiązane artykuły