Chcesz mieć rację czy relację? Poznaj sekret do szczęśliwego związku

Chcesz mieć rację czy relację? Poznaj sekret do szczęśliwego związku

 

To mój ulubiony temat warsztatów, które prowadzę dla par. Dla mnie to nic innego jak dialog na poziomie uczuć a nie argumentów. To prawdziwy kontakt ze sobą, ze swoją wrażliwością. To dostęp do wszystkich uczuć, których nie boimy się wyrażać. To odwaga pokazania swoich emocji, bez lęku przed oceną czy przed odrzuceniem.

Uważam, że udany związek to dojrzały związek - otwarty i wolny od oceny. Oparty na faktach, a nie na fałszywej diagnozie, wyobrażeniach, iluzji i oczekiwaniach. Partnerzy w autentycznych (dojrzałych) relacjach wiedzą, kiedy odpuścić, są świadomi swoich mocnych i słabych stron, wiedzą kim są, czego chcą, dokąd zmierzają. Komunikują się wprost posługując się językiem potrzeb a nie oczekiwań - bez manipulacji: obrażania się, karania milczeniem, czy wzbudzania w drugiej osobie poczucia winy.

W autentycznym związku nie ma potrzeby posiadania racji, nie jest ważne, kto wygra, bo cel to MY, bo ważne jest to jak to wspólnie rozwiążemy. Tu priorytetem jest potrzeba relacji, w której partnerzy szanują swoje granice, rozumieją swoje potrzeby, szanują inny punkt widzenia, są prawdziwi i nie boją się być asertywni.

A gdyby tak:

Zmienić swój język komunikacji? Zacząć od siebie, od poznania swoich potrzeb, potrzeb w relacji z drugą osobą i komunikować się takim językiem zamiast językiem oczekiwań czy roszczeń?

Uwolnić się od opinii innych osób, od narzuconych przekonań, potrzeb innych ludzi, które mamy zaspakajać i skupić się na sobie?

Stworzyć obraz siebie na trwałych fundamentach zamiast na wyuczonych przekonaniach, które budzą w nas lęk, niepewność, niepokój, które dewaluują nasze wartości i to kim jesteśmy?

Na stałe zrezygnować z narzuconej moralności, ze stereotypów, z „powinno być” , „muszę” , „powinnam” a w zamian zaktualizować obraz siebie i żyć w zgodzie ze sobą?

Wówczas jest duża szansa na to, że staniemy się reżyserami swojego życia, naszych związków i relacji, mając poczucie sprawczości. Szczęśliwy związek zależy wyłącznie od nas! Bo to my decydujemy kim jesteśmy i jakiej relacji pragniemy.

Tags

Drukuj  

Powiązane artykuły