POSTAW NA SIEBIE! CZYLI SKUTECZNY I NIEZAWODNY PERSONAL BRANDING

POSTAW NA SIEBIE! CZYLI SKUTECZNY I NIEZAWODNY PERSONAL BRANDING

Nie od dziś wiadomo, że MARKA OSOBISTA to KAPITAŁ, który przynosi zyski, ale też wymaga od nas dużego zaangażowania i pomysłowości. Jak pomimo pandemii zwiększać ten kapitał? Jak samoświadomość może wspierać rozwój marki i pomagać w czasach niepewności i zmian?

 

GDY NIEMOŻLIWE STAJE SIĘ MOŻLIWE – CZYLI CO ZROBIĆ, ŻEBY WYKORZYSTAĆ KRYZYS I ZMIANĘ DLA NOWYCH MOŻLIWOŚCI W BUDOWANIU SWOJEJ MARKI?

 

Epidemia zaskoczyła nas wszystkich. Rok 2020 był czasem sprawdzianu naszej odporności, kreatywności, elastyczności, ale też ODWAGI – odwagi do ZMIAN. To był prawdziwy egzamin dla wielu z nas. Kryzys wezwał nas do działań, zweryfikował nasze potrzeby i wartości, zmusił do znalezienia nowych sposobów ich zaspokajania. Dla jednych okazał się świetną okazją do poszukania nowych perspektyw, rozwinięcia skrzydeł, wprowadzenia innowacyjności w swojej branży, dla innych stał się przymusową motywacją do zmiany.
Mnie kryzys i pandemia skłoniły do osobistych refleksji, do zatrzymania się, do zaktualizowania obrazu siebie, do zmian. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że był to dla mnie dobrze zainwestowany czas – wartościowa inwestycja w siebie.

 

Jak KRYZYS przekuć w ZYSK?
Kryzys to dla mnie okazja do zmiany, do odwagi zrobienia tego, na co do tej pory nie mogliśmy się zdecydować! A każda ZMIANA to nowe możliwości, to potężne i skuteczne narzędzie do rozwoju. Kryzys wzmacnia, rozwija, ujawnia potencjał i siłę charakteru. Wspomaga nasz wysiłek, mobilizuje do działania, ale też demaskuje lęki, obnaża słabości, pokazuje nasze wartości i potrzeby, uczy pokory!
Od 20 lat zajmuję się biznesem. Jestem przedsiębiorcą, który skutecznie łączy biznes i rozwój, budując swoją markę na trwałym fundamencie – mojej osobowości. Wiem, kim jestem, mam świadomość tego, co mnie wyróżnia i jaką wartość daję innym. Znam swój potencjał i potrzeby, które pomimo nowej rzeczywistości, wyzwań i trudności pozostają bez zmian! Wyzwaniem jest znaleźć nowy SPOSÓB, żeby je zaspakajać! Niezaspokojone potrzeby stają się ogniwem lęków, złości i frustracji. A to prowadzi do życia w konflikcie, w lęku, smutku, niepewności, w poczuciu niezadowolenia i niepokoju.

 

Jak nie zgubić się w zmianach i nowych wyzwaniach? Jak nie utknąć w rzeczywistości wielkich oczekiwań?
Jak mówiła Coco Chanel: „Moda przemija, styl pozostaje” – z marką osobistą jest podobnie. Nawet wtedy, gdy wszystko się zmienia – silna marka pozostaje bez zmian! Dlaczego? Bo buduje się ją na trwałym fundamencie – na własnej osobowości, na tym, kim się jest i co jest dla nas najważniejsze. Siłą mojej marki jest samoświadomość, wiedza i doświadczenie, wewnętrzny spokój, ale też cierpliwość i otwartość.
Ważne, żeby skoncentrować się na szansach, wyzwaniach i potrzebach, a nie na problemach! Ustalić nowy cel, budować odważnie, ale rozważnie! Czas zmian to idealny moment, żeby pokazać się światu, rozwijać w sobie odwagę i działać!
Nie czekaj! Niezdecydowanie to wylęgarnia lęków! „Człowiek wolny od lęku obejmuje wzrokiem szersze horyzonty”. Umysły przepełnione lękiem odbierają sobie możliwość działania, zasiewają niepokój, zamykają serca i oczy – myśl pozytywnie! Twoje myśli tworzą Twoją rzeczywistość – to moja dewiza, którą kieruję się w życiu.

 

Chcesz mieć silną markę? Bądź silną osobowością! Postaw na siebie!
Marka osobista to pojęcie wielowymiarowe. Ale jedno jest pewne – to najważniejsza marka w naszym życiu, bo jest bezpośrednio powiązana z tym, kim jesteśmy. To złożone odbicie nas samych. Marka to Twoja komunikacja, to, jak widzą Cię inni, to, kim chcesz się stać i co możesz dać swoim klientom!
Marką jesteś wtedy, gdy wnosisz WARTOŚĆ w życie odbiorców, zaspokajasz ich potrzeby, jesteś rozpoznawalny i ceniony, ale też kiedy klienci przywiązują się do Ciebie lub Twojej oferty i rekomendują Twoje usługi. Silna marka bezpośrednio wpływa na życie swoich odbiorców, daje poczucie bezpieczeństwa i spokój, nawet w tak trudnych czasach jak dziś. Im silniejszy jesteś, tym bardziej ludzie lgną do Ciebie, a cena przestaje być najważniejszym kryterium wyboru. Im silniejszą markę zbudujesz, tym lepiej będziesz wyceniony na rynku! Posiadanie silnej marki osobistej zwiększa zaufanie, pozwala łatwiej nawiązywać i budować relacje, a tym samym skutecznie realizować nasze cele. Dzięki silnej marce ludzie mogą poczuć się z Tobą bezpiecznie, bo mają świadomość, w czym możesz im pomóc, a to uruchamia pozytywne odczucia.
W świecie, w którym jest pełno ludzi z podobnymi kompetencjami, coraz ważniejsze staje się to, żeby skutecznie zdefiniować, kim jesteśmy. Świadomość siebie, swoich wartości, unikalnych cech pomoże Ci wyróżnić się z gąszcza konkurencji i pokazać się światu. Bo kiedy wiesz, kim jesteś i czym możesz się podzielić, nie masz konkurencji! Nie musisz rywalizować wszystkim i ze wszystkimi, wystarczy, że dasz się odnaleźć ludziom, którym jesteś potrzebny!
Największym wyzwaniem jest to, żeby Twój klient, odbiorca Twoich usług zobaczył w Twojej marce – siebie, swoje problemy, wartości, dążenia lub kogoś, kim chciałby być! Budujesz markę nie dla siebie, a dla innych! Twoja marka to wiedza, którą, jak twierdzi Dalajlama, powinieneś się dzielić, bo jest to jedyny sposób na osiągnięcie nieśmiertelności!

 

Jak skutecznie to zrobić?
Komunikacja problemami od zawsze przyciągała uwagę! Dlatego włącz ciekawość i obserwację, bądź na bieżąco ze zmianami, podążaj za oczekiwaniami! Badaj potrzeby świata i ludzi, bądź wynalazcą potrzeb ludzkości, skup się na wyzwaniach dzisiejszego świata, obserwuj, analizuj i działaj! Twój klient kupuje Twoją historię, wiedzę i doświadczenie, kupuje korzyści, jakie dostaje, i emocje, które przy Tobie czuje! Upewnij się, że inni wiedzą, czym się zajmujesz, co czyni Cię wyjątkowym, po co mogą się do Ciebie zwrócić klienci! Dziel się wiedzą, Twoja historia nie należy do Ciebie! Niech świat dowie się o Twoich pomysłach!
Czy wiesz, co czyni Cię autorytetem? Co Cię wyróżnia? Jakie wartości za Tobą stoją?
Co powoduje, że rozumiesz klienta? Jakie błędy popełniłeś? Jaki problem możesz rozwiązać?

Siła JA – jako motor do rozwoju marki osobistej
OSOBOWOŚĆ, WARTOŚCI I INTELEKT – to cechy, które powinny emanować z każdej marki! Każda marka opiera się na Tobie, na Twojej osobowości i wymaga pewności siebie, dzięki której staniesz się odważny. Bez alibi, bez wymówek, bez usprawiedliwień! Twoja osobowość jest Twoim głównym narzędziem pracy. Pracuje się tym, kim się jest! „Za każdą WIELKĄ FORTUNĄ stoi osobowość” – tak w swoim znanym bestsellerze przekonywał Napoleon Hill! Budowanie silnej marki to proces, którego celem jest jak najlepsze zarządzanie sobą, maksymalne wykorzystane potencjału i zasobów, ale też znalezienie przyczyn działań niezgodnych z naszą naturą i obnażenie głęboko ukrytych w nas lęków.
Chcesz zrozumieć swoje zachowanie? Odkryj na nowo swój potencjał, skompletuj swoje kompetencje i zasoby, zdemaskuj lęki, wewnętrzne konflikty i ograniczające przekonania. Zaktualizuj siebie! Świadomość siebie to punkt wyjścia do osiągnięcia skuteczności. Znajomość samego siebie, a potem przełożenie tej wiedzy na konkretne działanie to przepis na sukces.

Kim jesteś? W czym jesteś dobry? Gdzie jesteś skuteczny?
Dokąd zmierzasz? Dlaczego robisz to, co robisz?
Co Cię napędza i motywuje? Jakie wartości stoją za Twoim działaniem?
Czym się wyróżniasz? Jaką wartość dajesz innym?
To pytania, na które trzeba sobie odpowiedzieć.

POSTAW NA WARTOŚCI!
Silna marka potrzebuje równie silnych fundamentów: dociekliwości i wiedzy o samym sobie, samopoznania w oparciu o wartości, motywację i hierarchię celów. Poznawanie samego siebie jest nieodzowne. Samoświadomość to najważniejsza kompetencja XXI wieku!
Jak twierdzi Stephen Covey – informacja o tym, KIM JESTEŚMY, jest ważniejsza niż to, co mówimy, lub nawet to, co robimy. To, jak postrzegamy siebie, determinuje to, kim się stajemy, jak widzi nas świat. To nic innego jak postawienie na własną indywidualność, na to, co nas wyróżnia, z czym chcielibyśmy być kojarzeni, znając swój potencjał i możliwości! To buduje autentyczność i spójność – czyli fundament każdej marki, który ludzie w pierwszej kolejności szybko weryfikują.
Dlatego wykorzystaj czas pandemii i dowiedz się więcej o sobie, włącz dociekliwość, podejmij się zadania badawczego w stosunku do siebie. Postaw na swoje wartości! Największy wpływ na to, kim jesteśmy, mają nasze małe i duże potrzeby. To one wpływają na kształtowanie się cech naszej osobowości, na naszą wyjątkowość, na naszą markę. Dowiedz się, co jest dla Ciebie najważniejsze, co Cię motywuje, a co Cię zniechęca. Co masz, a czego Ci brakuje, jakie wartości są dla Ciebie najważniejsze i jak je teraz realizujesz.
Mogę pokusić się o stwierdzenie, że sekret każdej silnej osobowości opiera się na wiedzy o samym sobie, szczegółowej diagnozie swoich potrzeb i wartości. Nasze wartości to nic innego jak bodźce, które stymulują nas do działania. Uświadomienie sobie, jakie są nasze głębokie wartości, zauważenie, jak myślimy, jak reagujemy szczególnie w nowych sytuacjach, pozwoli nam zyskać wewnętrzny spokój, zrozumieć siebie, zdefiniować i lepiej zrozumieć zachowania innych ludzi, zyskać siłę i uwolnić się od lęku.
Nie żyjąc w zgodzie z własnymi potrzebami, skazujemy się na odczuwanie lęku, złości, frustracji. Żyjemy w wewnętrznych konfliktach. Uświadamiając sobie swoje potrzeby, stajemy się bardziej efektywni, zyskujemy większą odwagę, odzyskujemy wiarę, wzrasta poczucie własnej wartości, obniża się też poziom lęku.
Wartości to fundament każdej firmy, nasz kręgosłup moralny, na nich budowane jest działanie całej marki czy organizacji. Nasze wartości to nic innego jak nasze potrzeby, bodźce, które stymulują nas do działania. Człowiek angażuje się w działania, jeśli czuje, że to działanie przybliża go do upragnionego celu, do odczuwania sensu. Dlatego tak ważna jest świadomość własnych pragnień i potrzeb. To one są naszą osobistą motywacją i indywidualnym napędem. To one sprawiają, że nasza marka nabiera znaczenia i staje się żywa, przemawia do ludzi, zjednuje ich sobie, pozwala się identyfikować i przynależeć.

 

AUTENTYCZNOŚĆ PRZYCIĄGA – pozwól się odkryć! Daj się zapamiętać!

„Nikt nie rodzi się po to, żeby stawać się kimś innym”.
Marek Kamiński

Daj się zapamiętać, wzbudzaj emocje, wyróżnij się! To sprawdzony przepis na skuteczny personal branding! Często przywołuję słowa Setha Godin, który twierdzi, że „Ludzie kupują od Ciebie tylko z dwóch powodów. Po pierwsze, bo przyciągnąłeś ich uwagę, a po drugie, bo zdobyłeś ich zaufanie”.
Ale co to znaczy zdobyć zaufanie? Co sprawia, że marka osobista przyciąga pożądanych klientów?

 

AUTENTYCZNOŚĆ – a dokładniej jej obietnica, rzeczywistość i spójność.
BYĆ AUTENTYCZNYM TO BYĆ SAMOŚWIADOMYM!
Spójność marki to wartość nadrzędna, którą można uzyskać jedynie poprzez budowanie autentyczności opartej na wartościach. Tu nie ma drogi na skróty! Nic tak nas nie cieszy jak szczerość. Nikt nie lubi obietnic bez pokrycia! Ludzie cenią autentyczność, nie lubią kopii czy budowania sztucznego dystansu! Autentyczność to nic innego jak wiarygodność w swoich działaniach, konsekwencja w tym, co się robi i mówi, to dialog z odbiorcami poprzez wartości, to pokazanie swojej tożsamości.
AUTENTYCZNOŚĆ & ORYGINALNOŚĆ & PRZYDATNOŚĆ – FUNDAMENT SIŁY W CZASACH PANDEMII
Marka osobista to esencja tego, co jest w nas najbardziej wartościowe, unikalne i potrzebne innym. Znalazłam swój sposób na budowanie marketingu marki! Mieści się on w trzech słowach: ODWAGA & ORYGINALNOŚĆ & AUTENTYCZNOŚĆ! To DNA mojej marki! Wierzę, że i Twojej.
Lubimy się wyróżniać, identyfikować z czymś wyjątkowym i oryginalnym, czego nie da się pomylić z niczym innym! Dlatego miej odwagę i pokaż, kim jesteś! Zaprezentuj mocne strony i odróżnij się od konkurencji! Wyeksponuj cechy, które Cię wyróżniają i czynią wyjątkowym! Rozwijaj siebie, diagnozuj siebie i buduj na tym, co jest w Tobie unikalne, cenne, wyjątkowe i autentyczne: na swoich doświadczeniach, mocnych stronach, zasobach! Buduj z najlepszych materiałów – na fundamentach wartości, które dostrzegą i docenią ci, którzy są podobni do Ciebie. Ludzie pragną być wyjątkowi tak bardzo, że są gotowi za to zapłacić, chcą tego, co najlepsze i unikatowe!

 

MARKA ZWANA POŻĄDANIEM – mówi za siebie i działa jak magnes!
Charyzma, entuzjazm, wyrazistość, oryginalność – to na nas działa jak magnes! Marka osobista to tak naprawdę EMOCJE, bo budzi zainteresowanie, zyskuje na popularności. Dlatego wszelkie działania powinny budzić emocje, sprawiać, że będziemy postrzegani jako wyjątkowi i potrzebni! Emocje są kluczem w pozyskiwaniu wiedzy o naszych potrzebach i o świecie! To nieświadomi ambasadorzy naszej marki. Emocje są najlepszym triggerem do zmiany. Im silniejsze, tym lepsze! To sposób na określenie siebie, to symbol wartości i sposób na pokazanie siebie światu.
Jaką jesteś marką? Jak widzą Cię inni? Co ludzie czują, kiedy myślą o Tobie? Dlaczego by Cię polecili? Z czym Cię kojarzą? Co zyskują ludzie, którzy podążają za Tobą?

 

SZYBKI AUDYT vs WŁAŚCIWA DIAGNOZA – czyli BEZPIECZNA DROGA NA SKRÓTY
Jaka powinna być współczesna marka?
Dobrze zdiagnozowana!
Zdaniem Petera Druckera: „Głównym źródłem porażek jest zwykle brak wiedzy lub pogarda dla wiedzy spoza zakresu własnej kompetencji”, myślę, że dużo jest w tym prawdy. Od zarania dziejów bronimy się przed profesjonalną analizą osobowości, często myląc ją z oceną, wartościowaniem, „praniem mózgu” czy manipulacją. Takie zachowanie często wynika z lęku, z obawy czy z osobistych przekonań, dlatego jak ognia unikamy konfrontacji z samym sobą, obawiając się uzyskania szczegółowej informacji na swój temat.
Na rynku jest wiele narzędzi, które pomagają szybko i sprawnie rozpoznawać cechy osobowości człowieka. W mojej ocenie narzędzia psychometryczne to droga na skróty, bez której nie wyobrażam sobie mojej pracy! To szybki, czytelny i łatwy sposób pokazania ludzkiej indywidualności, znalezienia motywacji do działania, zwiększenia poczucia własnej wartości, pozbycia się ograniczających przekonań na własny temat. To aktywizacja odwagi, czyli ważnej kompetencji w procesie zmian.
Narzędzia diagnostyczne to świetne narzędzia rozwojowe: demaskują trudności, objawiają potencjał i wyjątkowość, rozwijają inteligencję emocjonalną i empatię. Podsuwają wskazówki do działania, wyznaczają kierunek rozwoju i poprawiają komunikację, dlatego warto z nich korzystać.
Moja skrzynka z narzędziami jest bardzo różnorodna, dzięki trafnej diagnozie, wiarygodnym i skutecznym narzędziom, które wykorzystuję w swojej pracy, mój klient w szybkim czasie zyskuje szersze widzenie tego, z czym się mierzy, i przybliża się do rezultatów, których oczekuje. Z perspektywy przedsiębiorcy mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że rezultaty wykorzystania tych narzędzi są kluczowymi czynnikami sukcesu.


Rekomendowane przeze mnie badania, na których opieram moją pracę, nie szufladkują, nie oceniają, nie kategoryzują. Są względnie stałe w czasie i mają podłoże naukowe! Wpływają na większą samoświadomość: ukazują naszą wyjątkowość, naturalne predyspozycje, wpływają na akceptację i zrozumienie siebie. Wyjaśniają przyczynę naszych kłopotów czy niedopasowania, wspierają w procesach zmian! Ta wiedza nie tylko demaskuje nasze przekonania, ukazuje prawdę i obala mity, ale też uwalnia od powinności i stereotypów, które przez lata odbierały nam energię!

 

ZMIEŃ SPOSÓB! NIE ZMIENIAJ SIEBIE!
Od czego zacząć? Co zrobić?
Żeby rozwijać i odnosić sukcesy, zwłaszcza w czasach pandemii, warto zacząć od podstaw – od diagnozy. Wydobyć jak najwięcej informacji na swój temat, dowiedzieć się, na co Cię stać, czego powinieneś od siebie wymagać, a z czego zrezygnować! Im lepiej poznamy siebie, tym większe prawdopodobieństwo zaprojektowania przez nas skuteczniejszych działań! Wzrost samoświadomości zwiększy szansę na samorealizację, podniesie efektywność i automatycznie przełoży się na lepsze wyniki. Diagnozowanie siebie to również zidentyfikowanie ograniczającego zestawu przekonań, który budzi lęki, powoduje niechęć czy zachowawczość.
Nie brońmy się przed własnym indywidualizmem! Odkrywajmy swoje talenty, swój styl zarządzania, poznawajmy siebie!
Jednym z rekomendowanych przeze mnie narzędzi, umożliwiających zdefiniowanie siły Twojego charakteru, ale też trwałych cech Twojej osobowości, jest badanie FRIS®. FRIS® opisuje 4 perspektywy poznawcze definiujące style myślenia. To świetne narzędzie do autodiagnozy, do rozwoju i do lepszego zrozumienia siebie. Wiedza z badania FRIS® umożliwia określenie naszego stylu myślenia, pomaga zrozumieć, jak reagujemy w nowych sytuacjach, jak odbieramy konkretne komunikaty, jakie podejmujemy działania szczególnie w nowych sytuacjach. Dzięki FRIS® możemy lepiej rozumieć, dlaczego niektóre cele osiągamy łatwo, a inne stanowią dla nas trudność. To wiedza, która poprawi naszą komunikację, uwolni nasz potencjał i wskaże predyspozycje. Pokaże najsprawniejsze mechanizmy naszego umysłu, sposób podejmowania decyzji, rozwiązywania czy konfrontowania się z problemem. FRIS® jest narzędziem prostym i praktycznym. Został stworzony na podstawie polskich badań, dopasowany do polskich potrzeb i realiów. Wykorzystuję go zarówno w pracy indywidualnej, jak również w budowaniu i rozwijaniu zespołów.
Więcej o badaniu FRIS® na stronie: www.fabrykawarsztatow.pl

 

Chcesz mieć silną markę? Bądź silną osobowością! Silna marka przyciąga silne osobowości, daje poczucie bezpieczeństwa i spokój, który jest największym sprzymierzeńcem w czasach niepewności i kryzysu!

 

„Twój czas jest ograniczony, więc nie marnuj go na bycie kimś, kim nie jesteś”.
Steve Jobs

 

MARTYNA GUBA
Przedsiębiorca z ponad 20 letnim doświadczeniem biznesowym, Trener, Coach ICI, Konsultant Biznesowy. Właścicielka holistycznej firmy www.forchange.plReiss Profile®Master, Certyfikowany Trener i Partner FRIS®, Expert światowej metody Points Of You®. Specjalizuje się w obszarach związanych z zarządzaniem ZMIANĄ, rozwijaniem kompetencji menadżerskich ( rozwijanie motywacji i samoświadomości oraz kompetencji komunikacyjnych ) oraz z budowaniem zespołów ( opartego na modelu zarządzania przez indywidualizację ) Łączy podejście naukowe z perspektywą praktyka o bogatej wiedzy i ponad 20 letnim doświadczeniu. Wizjonerka , promotorka rozwijania Kobiecości. Twórczyni Ogólnopolskiego projektu www.odcieniekobiecosci.pl Laureatka Plebiscytu Osobowość Roku 2019 w kategorii Biznes ( Nominacja Polska Times ). Więcej na : www.martynaguba.com

Tags

Drukuj  

Powiązane artykuły